Poznawanie Wielkopolski

W piękny czwartkowy poranek 23 sierpnia 2018 roku grupa członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Mogileńskiej z siedzibą w Chabsku wyjechała na Ziemię Wielkopolską. Wyjazd został zaplanowany i zorganizowany przez prezesa towarzystwa Annę Mazurkiewicz w ramach umowy  zawartej  z Gminą Mogilno o realizację zadania publicznego pod tytułem: „POZNAJEMY BOGACTWO POLSKIEJ KULTURY I PRZYRODY”.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Fiedlera w Puszczykowie, powstałe w roku 1974 w rodzinnym domu Fiedlerów. W muzeum znalazły miejsce bogate zbiory zoologiczne i etniczne z   30 wypraw i podróży Arkadego Fiedlera. Ciekawą kolekcję  uświetnia  zbiór 32 tytułów książek, które napisał Fiedler po powrotach z wypraw do Ameryki Północnej, Południowej, Azji i Afryki. W jednej ze sal muzeum znajduje się bardzo ciekawa ekspozycja  o dywizjonie 303 oaz zdjęcia z niedawno nakręconego filmu. Poza tym w parku otaczającym muzeum znajdują się repliki pomników dawnych kultur m. in. Legendarna Brama Słońca, kalendarz Azteków, gigantyczny słup totemiczny oraz statek Krzysztofa Kolumba „Santa Maria”. Wielką ciekawostką jest zbudowana na wzór piramidy Cheopsa piramida  23 razy mniejsza. Jest ona miejscem szczególnej mocy, gdzie skupia się kosmiczna energia, a człowiek w niej przebywający staje się lepszym, zdrowszym, szczęśliwszym pod jej wpływem.  W parku muzealnym i w samym muzeum czuje się ducha podróży i przygody.

Z Puszczykowa udaliśmy się do pobliskiego Rogalina – rezydencji Raczyńskich Pałac pochodzący z XVIII wieku wybudował Kazimierz Raczyński. Było to w owym czasie centrum polityczne i kulturalne. W okresie międzywojennym właścicielem pałacu był Roger Raczyński. W czasie II wojny światowej mieściła się w nim siedziba Hitlerjugend, a po wojnie była w nim szkoła i ośrodek kolonijny. Muzeum powstało w roku 1948. Teraz możemy oglądać wspaniały wystrój wnętrz z czasów  Raczyńskich, oraz dzieła sztuki należące do tej rodziny. Zbiory są bardzo ciekawe . W galerii, wozowni i pałacu można spędzić  cały dzień obcując z kulturą dawnych wieków .

Tekst: Elżbieta Sobkowiak

 

 

obrazek

 

 

obrazek

 

 

 

obrazek

 

 

obrazek

 

 

obrazek

 

obrazek

obrazek

 

obrazek

 

FOTOGRAGIE: ELŻBIETA SOBKOWIAK