obrazek

 Grzegorz Soberski (Grégoire ZBROSZCZYK-SOBERSKI)

 urodził się w 1941 roku w Mogilnie. Jego rodzicami byli: grafik Wincenty Zbroszczyk i Maria Karola Soberska.

 Zbroszczykowie przenieśli się do Poznania, ich syn przez pięć lat uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1.

 W 1961 roku zdał maturę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, które ukończył z oceną czołową w swojej klasie, jednogłośnie z wyróżnieniem jury. Następnie po egzaminie     konkursowym wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Był jedną z barwnych i indywidualnych postaci świata kulturalnego miasta Poznania – utworzył teatr kabaretowy „DWURURKA”, był  aktywnym członkiem Klubu Młodych Poetów przy Związku Pisarzy Polskich (publikuje swoje wiersze w zbiory poetyckie „Morwa” i „Akcenty”), stworzył Studencki Festiwal Teatralny w Poznaniu.

 W 1966 wyjechał do Francji i zamieszkał na stałe w Paryżu, gdzie w 1972 uzyskał dyplom architekta wnętrz w École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs rue d'Ulm. W 1977 roku porzucił zawód    architekta i poświęcił się wyłącznie malarstwu i ilustracji. Jego pierwsze ilustracje ukazały się we FLAMMARION, następnie regularnie współpracował z wydawnictwami, takimi jak: DARGAUD, NATHAN,  GALLIMARD, HACHETTE, ALBIN MICHEL i innymi. Od 1979 r. rozpoczął stałą współpracę z prasą paryską (karta dziennikarza zawodowego nr 45 385). Rysował zwłaszcza dla „Le Monde”, „Le Figaro  (dziennika i magazynu)”, a także dla magazynów naukowych. Jego praca „UWARTYFIKOWANE MIASTO W EPOCE ŻELAZA, BISKUPIN”, opublikowana w zbiorze „Miejsce, ludzie, opowieść” ALBINA MICHELA, którego był autorem i ilustratorem, została uwieńczona w 1984 r. „NAGRODĄ MŁODYCH”. Przetłumaczona została na kilka języków. Oprócz ilustracji (zilustrował ponad 40 książek) zajmował się malarstwem, rysunkiem i grafiką. Od 1979 prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych: Salon des Indépendants – 1979, I i II Salon des Illustrateurs w Paryżu – 1982 i 1983, Institut Polonais w Paryżu – 1984 (oficjalne wydanie i wystawa oryginalnych płyt „Ufortyfikowanej miasto w epoce żelaza), FIAP w Paryżu -1986. W 1989 wystawiał w Salon du Livre de Jeunesse w  Montreuil, będąc jednym ze szczególnie reprezentatywnych „104 ILUSTRATORÓW” francuskiej książki dla dzieci.

 Prace artysty znajdujące się na "Retrospektywnej wystawie twórczości Grzegorza Soberskiego" pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Mogileńskiej.

 

      Serdecznie zapraszamy na inaugurację wystawy!!!

 

 

    opr tekstu: M. Radtke