W trakcie tegorocznych ferii zimowych w siedzibie Muzeum odbyły się 18 oraz 25 lutego zajęcia i warsztaty archeologiczno-historyczne. Podczas warsztatów archeologicznych MŁODY ARCHEOLOG, uczestnicy poznali od strony teoretycznej i praktycznej podstawy praca archeologa. Zarówno jak  wygląda ona w terenie, w gabinecie naukowym  i w muzeum. Zabawa edukacyjna młodych archeologów polegała na poszukiwaniu zabytków w przygotowanym wykopie. Każdy opracowywał swój znaleziony „skarb”, zamieszczając informację o nim w specjalnej karcie obiektu. Zajęciom towarzyszył pokaz multimedialny przedstawiający pracę na wykopaliskach i obrazujący drogę, jaką pokonuje zabytek od czasu wydobycia z ziemi aż po ekspozycję na sali muzealnej. Uczestnicy muzealnych ferii brali aktywny udział w zajęciach ŻYCIE I PRACA LUDZI NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU. W trakcie ww. warsztatów poznali również od strony teoretycznej i praktycznej jak wyglądało życie i codzienna praca w minionych wiekach. Każdy próbował swoich sił w noszeniu wody w szuńdach, praniu w bali, maglowaniu, prasowaniu żelazkiem na węgiel i innych. Na wystawie etnograficznej uczestnicy szczegółowo zapoznali się z eksponatami oraz historią kultury ludowej ziemi mogileńskiej.

Podczas Ferii w Muzeum, dzieci i młodzież szkolna brała udział w zajęciach dodatkowych tj. gry i zabawy oraz wypiek własnych ciasteczek oraz bułek.

 

Muzealne ferie cieszyły się sporym zainteresowaniem. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i zapraszamy wszystkich chętnych na następny rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opr. Małgorzata Radtke

Fot. Małgorzata Radtke, Andrzej Jakubowski