ZAPRASZAMY DO ZAKUPU NOWOŚCI WYDAWNICZYCH- PUBLIKACJI  KAROLA SOBERSKIEGO:

 

1)„Skarb Dziedzica” Franciszek Saskowski, urodził się 25 października 1890 r. w  Turzy (dzisiejsza gmina Damasławek) a zmarł 22 lipca 1940 r. w Popowie Ignacewie. Był właścicielem majątku Popowo Ignacewo, ufundował tamtejszy kościół, przebudował pałac w Popowie Ignacewie, od 1935 do 1939 r. był wójtem gminy Mieleszyn oraz radnym powiatowym. Działał w Towarzystwie Powstańców i Wojaków, założył Kółko Rolnicze i udzielał się w wielu innych organizacjach. Jego życie i działalność szeroko i szczegółowo opisałem w książce „Skarb Dziedzica”, która ukazała się w 2016 r. Cena 40 zł.

 

 

2) „Złoto Dziedzica Z kolei brat Franciszka – Antoni (ur. 29 grudnia 1892 r. w Turzy, zm. 14 stycznia 1958 r. w Drawsku Pomorskim) był właścicielem majątku Wyrobki koło Mogilna. I – podobnie jak jego brat – udzielał się w działalności społeczno-politycznej. Od 1928 do 1939 r. był wójtem gminy Mogilno-Zachód, jednocześnie sprawując mandat radnego powiatowego. Jego pozycja była tak mocna, że w 1938 r. Antoni Saskowski wszedł do wąskiego grona 15-osobowej Komisji Głównej, której zadaniem było zaproponowanie listy kandydatów do senatu na których zagłosować mieli uczestnicy Poznańskiego Wojewódzkiego Kolegium Wyborczego. Był też członkiem Zarządu Komunalnej Kasy Oszczędności w Mogilnie, a także przewodniczącym Koła Ligi Obrony Powietrznej Państwa Mogilno – Zachód. Podobnie jak jego starszy brat, również udzielał się na innych płaszczyznach działalności społecznej. Więcej o jego życiu i działalności w książce „Złoto Dziedzica”, która na rynku wydawniczym pojawiła się w 2018 r. Cena 40 zł.

 

                                                                                                          

 

 

 

                  za: https://www.facebook.com/mzm.chabsko

 

                  Publikacje do nabycia w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w godzinach pracy MZM: poniedziałek-piatek od 8:00 do 17:00, sobota i niedziela od 10:00 do 14:00.